ХІІ Всеукраїнський історико-культурологічний фестиваль Мамай-fest 2019

ХІІ «Мамай-fest» розпочав свою роботу 31 травня 2019 р. з відкриття етнотолоки виробів декоративно-ужиткового мистецтва на примузейній території. Народні майстри з Дніпра, Полтави, Павлограда, Новомосковська, Кам’янського та навколишніх сіл та селищ представили гостям фестивалю керамічні вироби, вишивку, різьблення, ляльки-мотанки, дерев’яні іграшки тощо. Родзинкою етнотолоки, як завжди, був знаменитий петриківський розпис.
Основною подією першої половини дня стала науково-практична конференція «Українське козацтво в етно-культурному просторі Наддніпрянщини» проведена спільно з Інститутом мистецтвознавства, етнології та фольклористики АН України ім. М. Рильского, співробітники якого – кандидат історичних наук Любов Боса та Людмила Пономар познайомили присутніх з результатами своїх наукових експедицій. Також виступили завідувач музеєм-садибою академіка Д. Яворницького Яна Тимошенко, співробітник Центральноукраїнського державного педагогічного університету ім. В. Винниченка, кандидат педагогічних наук Олександр Ратушняк. Директор музею історії Кам’янського, кандидат історичних наук Наталія Буланова представила доповідь на тему: «Ландшафти пам’яті» запорізького козацтва на території м. Кам’янського». Цікавий фольклорний проект «Баба Єлька», підготовлений волонтерами, шанувальниками української народної культури, презентувала його координатор Світлана Буланова з Кропивницького.
Науково-практична конференція органічно перейшла до круглого столу «Розірвати коло», присвячений 180-річчю з дня народження Павла Чубинського, літератора, етнолога, громадського діяча, автора тексту Гімна України. У роботі круглого столу взяли участь і виступили з доповідями та повідомленнями відома українська поетеса Маріанна Кіяновська та прозаїк, ессеіст, лауреат Шевченківської премії Галина Пагутяк.
Надзвичайно масштабним, як за кількістю учасників (230 осіб), кількістю робіт (236) та географією: Запоріжжя, Кривий Ріг, Нікополь, Петриківка, Кам’янське, виявився традиційний дитячий художній конкурс «Козак Мамай та його пісня», переможці якого отримали дипломи та пам’ятні подарунки. Літературна сторінка першого фестивального дня порадувала гостей зустрічами з відомими київськими поетами Романом Кухаруком, Анатолієм Горовим, її кульмінацією стало виконання власної поезії культовим українським письменником Сергієм Жаданом.
Урочисте відкриття фестивалю відбулося того дня на майдані Калнишевського. Учасників і гостей, а також мешканців міста привітали з цією знаменною подією секретар міської ради Олександр Залевський та заступник голови Національної спілки художників України Костянтин Чернявський. Віртуозне володіння шаблею, пірначем та іншою старовинною зброєю продемонстрували козаки «Золотої паланки» з Дніпра. Тепло був прийнятий глядачами вокальний квартет «Ексампейя» з Кропивницького з їх рідкісною технікою автентичного співу, органічно вписався в музичну програму рок-гурт «Silver town» з Кам’янського. В якості хедлайнера концерта виступив гурт «Жадан і собаки» на чолі з Сергієм Жаданом, гострі іронічні тексти композицій якого не залишили публіку байдужою.
Центральними подіями другого дня фестивалю стало відкриття двох художніх виставок. З експозицією «Територія кольору» в дусі сучасного концептуального мистецтва, де сміливе поєднання кольорів викликає глибокі асоціації, виступив київський художник Костянтин Роготченко. Близько сорока митців з різних куточків України. взяли участь в колективній художній виставці «Мамай. Степ. Захист», домінантною якою стала тема захисту України від ворогів, захисту її культури, мови, традиції. Учасників виставик привітав заступник голови Національної сплки художників УКраїни Костянтин Чернявський. Літературна сторінка продовжилась зустрічами з Галиною Пагутяк, Маріанною Кіяновською, волонтером з Донеччини, автором книги «Небайдужа українка» Галиною Руденко. Одночасно в залах музею проходив майстер-клас друкованої графіки Сергія Алієва-Ковики, в кінозалі глядачі мали можливість подивитись фільм Тараса Ткаченка «Луганський форпост». Для гостей фестивалю була проведена театралізована екскурсія «Як народжувалось Кам’янське» за участі акторів театру ім. Л. Українки

Фактично другий день фестивалю завершився пізно вночі виступом, якого довго чекали гості та учасники, – народного артиста України Тараса Компаніченка, постійного учасника «Мамай-fest». Знаменитий кобзар познайомив слухачів з новою програмою, в основі якої – пісні та вірші Української національної революції 1917-1921 рр.