IV Історико-культурологічний фестиваль “Мамай-fest 2011”

Історико-культурологічний фестиваль «Мамай-fest», започаткований у 2007 р. Музеєм історії Дніпродзержинська, набирає обертів, розширює поле мистецьких контактів, залучає нові колективи та нові імена. Цього року вже вчетверте у нашому місті зібралися шанувальники національних традицій, що склалися в Україні за козацьких часів. Музейне дійство традиційно відбулось в кількох естетичних вимірах: художні твори та музейні предмети із закодованою в них пам’яттю народу, музика,  поезія, кіномистецтво, дитяча творчість, туризм.
Відкрився фест  пленер з образотворчого мистецтва на тему «Кам’янське–Романкове: пам’ять землі», у якому взяли участь провідні митці України. Це зокрема заслужений діяч мистецтв України Феодосій Гуменюк (м. Київ),  заслужений діяч мистецтв України Орест Скоп (м. Львів), члени Національної Спілки художників України Богдан Бринський (м. Івано-Франківськ),  Віктор Цапко (м. Санкт-Петербург),  Євген Прокоф’єв, Анжела Прокоф’єва (м. Запоріжжя) та інші митці. Концепція пленеру полягала у висвітленні минулого нашого краю художніми засобами образотворчого мистецтва. Після ознайомлення з козацьким минулим краю художники створили полотна, які поповнили фонди Музею історії міста, а в подальшому стануть основою  Музею Мамая.
В рамках фестивалю відбулось відкриття двох стаціонарних художніх виставок. На виставці «Україна в знаках і символах» представлені твори сучасного образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, графіка і скульптура. У рамках фестивалю експонується також персональна виставка відомого в Україні скульптора Володимира Наконечного, присвячена світлій пам’яті цього неординарного митця, який залишив нащадкам галерею Мамаїв. На примузейній території всі бажаючі змогли придбати вишиванки, іншу сувенірну продукцію на виставці-ярмарку  майстрів декоративно-прикладного мистецтва.
Музичний пласт представили гурт «Вертеп» з новою програмою «Гайдамаки» та вже добре відомий дніпродзержинцям заслужений артист України Тарас Компаніченко.
Своїми авторськими казками — доволі рідкісними, своєрідними, нині майже відсутніми у сучасному спектрі мистецтв,потішив гостей та учасників фестивалю Лірник Сашко
На фестивалі велика увага була приділена кіномистецтву: глядачі змогли познайомитися з колекцією фільмів відомого українського режисера Юрія Ільєнка, які сам автор вважав найвищим своїм досягненням у кіномистецтві, а саме: «Тіні забутих предків», «Білий птах з чорною ознакою», «Лісова пісня. Мавка», «Вечір на Івана Купала», «Легенда про княгиню Ольгу», «Лебедине озеро. Зона» та «Молитва за гетьмана Мазепу. Нова версія».
Поетичний  блок «Коло слова» провів член Національної Спілки письменників України Сергій Злючий, завдяки зусиллям якого літературна вітальня фесту  поповниться новими іменами відомих в Україні поетів.
Набутий упродовж трьох років досвід  проведення «Мамай-festу» свідчить, що Мамай – це своєрідний код нації, оберег, який історично об’єднує Україну,  завдяки якому тримається пам’ять поколінь.