ІІІ Історико-культурологічний фестиваль “Мамай-fest 2010”

Упродовж 3-5 червня 2010 р. у Дніпродзержинську відбулася вагома подія – історико-культурологічний фестиваль «Мамай-fest», який вже третій рік поспіль потішив жителів та гостей міста цікавими заходами та проектами.

Головною метою фестивалю, ініційованого дирекцією музею історії м. Дніпродзержинська та Дніпродзержинською міською радою, є відновлення традицій українського народу, сприяння відродженню козацького духу.

Відмінною рисою «Мамай-festу» стало те, що він відбувається у різних вимірах – це малярство, скульптура, декоративно-прикладне мистецтво, музика, кіно. Окрім того, у ході фестивалю пройшли цілком оригінальні заходи, які не вписувались у вище згадані рамки.

3-го червня(день перший)

Знаковою подією першого фестивального дня було відкриття скульптурно-декоративної композиції «Кам’янський Мамай», авторами якої стали відомий скульптор з Краматорська В’ячеслав Гутиря і заслужений художник України, почесний громадянин Дніпродзержинська Гарнік Хачатрян.

Важливою подією першого дня фестивалю стало урочисте відкриття симпозіуму з декоративно-прикладного мистецтва «Історія та сучасність українського народного мистецтва і його роль у формуванні національної свідомості». Симпозіум став своєрідним теоретичним базисом практивного втілення фестивалю.

З відкриттям Третього «Мамай-festу» загалом і симпозіуму зокрема гостей та учасників привітала заступник міського голови Тетяна Онищенко. Окрім цього, вітальне слово сказав і голова Дніпропетровської організації Спілки художників України В. Мірошниченко.

 

У рамках симпозіуму відбулося покладання квітів до пам’ятника Тарасу Шевченку (з нагоди 10-річчя від дня відкриття пам’ятника).

Пленарне засідання симпозіуму відкрила своїм виступом директор музею, кандидат історичних наук Наталія Буланова. На важливості співпраці Дніпродзержинська з Петриківським краєм наголосив професор Дніпродзержинського державного технічного університету, доктор історичних наук Костянтин Богомаз. А про Рушник Національної Єдності розповіла заслужений художник України Олександра Теліженко. З доповіддю «Звідки родом козак Мамай» виступив Олександр Босий, кандидат історичних наук, доцент, завідувач відділу народного мистецтва Національного музею архітектури та побуту України.

3 червня відбулося підведення підсумків конкурсу дитячої творчості «Козак Мамай та його пісня», у ході якого найкращих юних художників було нагороджено дипломами і подарунками.

Родзинкою першого дня «Мамай-festу» стала поїздка до Петриківки та Галушківки – на історико-культурному маршруті «Стежками козака Мамая».

Завершили перший фестивальний день презентація документального фільму «Двоє» про садибу художника Володимира Лободи та ніч у музеї – своєрідна нічна екскурсія.


4-го червня(день другий)

Другий день фестивалю – 4 червня – був не менш напруженим. Симпозіум продовжив свою роботу у режимі секційних засідань, після чого відбувся концерт – мала сцена Дніпродзержинського музично-драматичного театру ім. Л. Українки «Свою Україну любіть».

Після невеличкої перерви на всіх шанувальників української книжки чекала приємна подія – презентація Другого «Кобзаря» Тараса Шевченка Видавничого Дому «Андрій» (Дніпродзержинськ). Презентували Другий «Кобзар» фундатор ВД «Андрій» Андрій Яловий та голова творчої ради, історик Григір Іващенко.

Кульмінацією ж цього дня стали презентації двох художніх виставок: персональної виставки Олександра Чегорки «Пісня Мамая» та виставка модерного українського мистецтва, яка об’єднала творчість художників зі всієї України і не тільки.

Завершальними акордами 4 червня стали виступ гурту «Вертеп» (Дніпропетровськ) і концерт заслуженого артиста України, відомого кобзаря Тараса Компаніченка (Київ).

5-го червня(день третій)

Головною подією останнього фестивального дня стала перша в Україні презентація нової версії фільму «Молитва за гетьмана Мазепу», на якій були присутні почесні гості зі столиці – продюсер фільму Пилип Ільєнко та виконавець ролі Кочубея, народний артист України Віктор Демирташ.

Закриття «Мамай-festу» відбулося у рамках свята козацької слави, яке проходило на примузейній території, після чого учасників та гостей фестивалю пригостили зливаною кашею.

Відзначимо, що впродовж усіх трьох фестивальних днів біля музею відбувався вернісаж митців декоративно-прикладного мистецтва з Дніпродзержинська, Дніпропетровська, Запоріжжя, Івано-Франківська, Косова, з Полтавщини, Черкащини, Харківщини. На вернісажі всі мали можливість не лише познайомитися з творчістю народних майстрів, але й придбати витвори їхніх рук.

«Мамай-fest» став цілісним потужним згустком національної самобутності, пройшов під знаком шани української культури, став справжнім святом талантів.