Вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Українію.

Виставка «Голоси непочутих» відкрилася в музеї Голодомор 1932 – 1933 років в Україні – одна з найжахливіших масштабних трагедій українського народу, наслідки якої українське суспільство відчуває і на початку ХХІ ст. Днями в музеї відкрилася виставка «Голоси непочутих», присвячена рефлексіям людей, які були очевидцями Голодного мору 1932-1933 рр., або зберігають спогади про нього від своїх близьких. Виставка побудована на основі документального та візуального рядів, за логічною структурою, створеною на основі наративного ряду: «Хто винуватий у злочинах. Ні не врожай. Це все влада» (Мотря Гичун, с. Карнаухівка), «А у 32-му почався голод такий страшний …» (Євдокія Ярко, с. Тритузне), «Голодовка була у 33-му році …» (Гаврило Дрозденко, с. Благовіщенка) «1932 – 1933 рр. у місті Кам`янському померли від голоду троє з шести дітей мого діда, кадрового робітника…» (Едуарда Квятковська, м. Кам`янське). Атрактивність фото-документального ряду підсилена експресивністю художніх творів з музейного зібрання: роботами Михайла Мігріна, Олександра Чегорки, Григорія Латунова, Гарніка Хачатряна.ПРОТОКОЛ АНАЛІЗУ ШМАТКА ХЛІБА, ЯКИМ ХАРЧУВАЛИСЯ МЕШКАНЦІ МЕЛІТОПОЛЬСЬКОГО ПОВІТУ ПІД ЧАС ГОЛОДУ25 грудня 1921 р.Аналитическая АмбулаторияАналитическая лаборатория Мелитопольского Уздрава от 25 декабря 1921 г. № 225Протокол анализа хлеба с шелухой присланный Здравотделом за № 21627Наружный вид: Кусочек хлеба с сильно выпеченной коркой состоящей по внешнему виду сплош из соломы и шелухи Склен. между собой темно-желтым веществом. Солома и шелуха довольно крупные длинная и острая.Химическое исследование не могло быть произведено из-за чрезвычайно малого количества присланного хлеба.Микроскопическое исследование обнаружило: мелкие и длинные частицы соломы, также части шелухи и отрубей. Очень большое количество клетчатки желтого цвета зачастую облеплен мучной пылью; крахмальные зерна пшеницы, реже ячменя и части семян сорных трав и загрязнения.Заключение: Данная проба хлеба повидимому была выпечена из мельничных отходов т. к. налицо все элементы отходов.Зав. Аналит. Лабораторией РАЙХДжерело: ДАЗО. — Ф.Р. — 2. — Оп. 4. — Спр. 6. — Арк. 130.Література: Голодомори на Запоріжжі 1921-1923 рр, 1932-1933 рр., 1946-1947 рр. Статті, документи, спогади / Альманах «Спокута» №8-9: Наук.-популярне вид. / – Запоріжжя: Дніпровський металург, 2008. – 520 с.