Характеристика  фондів

Характеристика  фондів

Характеристика  фондів

 

           Відділ науково-дослідної фондової роботи існує в музеї з 70-х років ХХ ст. Основна  його мета – первинний та науковий облік, зберігання та реставрація музейних предметів, науково-дослідна робота по вивченню музейних колекцій, введення у науковий обіг цінних документів, висвітлення в стаціонарних експозиціях та виставках музею за допомогою музейних предметів історії краю та міста.

На сьогоднішній день фонди музею нараховують близько 90 тис. музейних предметів основного фонду та понад 11 тис. науково-допоміжного фонду. Більша частина з них – це документальні та фотодокументальні матеріали, рідше – речові, з розвитку міста, комплекси передовиків виробництва та видатних людей міста. Пояснюється такий набір матеріалів тим часом, в який комплектувались колекції.

У фондах музею серед колекцій цікавою є археологічна колекція. В ній кістки давніх тварин, знаряддя праці: різці, скребки, проколки, кам’яні сокири та мотики, перші вироби з бронзи та міді, предмети кераміки різних культур, кам’яні половецькі баби тощо. Формування колекції здійснювалося різними шляхами. Наприклад під час земляних робіт на будівництві Дніпродзержинської ГЕС були знайдені скам’янілі кістки мамонтів, зубрів, благородних і гігантських оленів, носорогів, диких коней та інших тварин. Бувають надходження і від приватних осіб. Особливо слід відмітити багато чисельну археологічну колекцію, передану в дар музею відомим краєзнавцем Василем Артемовичем Сідаком з с. Дніпровокам’янки Верхньодніпровського району.

Вагоме місце у музейній збірці має етнографічна колекція: знаряддя праці, предмети побуту, одяг, рушники тощо.

Історія козацтва представлена  предметами побуту: козацькі люльки, фрагменти кахлів, посуду, виробів з металу та скла. А серед знарядь праці селян XVIII-ХІХ ст. фонди музею мають зразки знарядь різноманітних ремесел: ковальського, шевського, бондарного, столярного, гончарного, ткацького. Найбільші колекції з них – гончарне та ткацьке. Серед гончарних виробів – горщики та горнята, глечики, макітри, миски і полумиски, кухлі. Стосовно ткацтва, на музейних предметах можна простежити історію та процес цього ремесла. Це бительні, гребні та гребінки, прядки, веретена та мотовила, ткацькі верстати, жлукто, праники, рубелі та качалки, зразки ниток, тканин, готових виробів. Музей має багато чисельну колекцію української вишивки, яка нараховує понад 300 од. Це рушники, простирадла, скатертини, серветки, оздоблені вишивкою жіночі та чоловічі сорочки. Серед інших видів одягу цікавою та досить різноманітною є колекція керсеток, шились вони з оксамиту, шовку та сатину. Є сіряки, свити, жупани, юпки, спідниці, очіпки, хустки. Серед шийних прикрас – намисто з коралів, дукачі.

Колекція образотворчого мистецтва музею є добіркою робіт місцевих художників, скульпторів та майстрів, які родом із Кам’янського або вони певний час жили і працювали тут.  Нещодавно музею була подарована колекція в кількості понад 200 од. одним з таких митців – Михайлом Михайловичем Мігріним з Вінниці. Крім того, після закінчення роботи  виставок щорічного історико-культурологічного фестивалю «Мамай-fest» їх учасники, як правило, дарують музею свої твори. У музеї вже сформувалася певна колекція Мамаїв кількістю близько 300 од.

Складовою частиною колекції образотворчого мистецтва є колекція подарунків Л. І. Брежнєву, яку музею передали в 1982-1983 рр. з Центрального музею Леніна та Центрального музею революції. В ній предмети декоративно-прикладного мистецтва: вази, вироби з каменю, скла, фаянсу та порцеляни, ткацькі вироби, різноманітна обробка дерева. Живописні роботи представлені портретами і сюжетними полотнами. Є графіка, скульптура, лакова мініатюра. Мармур, бронза, мідь, кістка, гіпс – це матеріали, з яких виготовлені скульптурні подарунки. До художньої колекції відносяться й ікони, хронологічні рамки іконопису – XVIII-поч. ХХ ст.

Існуюча нумізматична колекція складається з монет періоду від допетровської епохи до сьогодення і окремих зразків грошових знаків царської Росії, різних білогвардійських влад періоду громадянської війни, українського національного уряду та радянськими банкнотами часів існування СРСР.

Ще одна колекція – нагородна медаль кількістю понад 700 од. Вона включає в себе 71 найменування радянських, зарубіжних та українських державних орденів і медалей, якими були нагороджені партійні та державні діячі, учасники Першої і Другої світових війн, керівники виробництва, робітники, діячі науки, культури, охорони здоров’я, народної освіти.

Музейні колекції постійно поповнюються і матеріалами сьогодення, що відображають події суспільно-політичного та культурно-побутового розвитку міста. Зокрема, формується колекція предметів кам’янчан – учасників АТО.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *